دوج کوین چیست و چرا محبوب شد؟

1399/12/10 در ساعت 12:00:00

علت محبوبیت و افزایش قیمت دوج کوین چیست؟

دوج کوین چیست و چرا محبوب شد؟

بازار ارزهای دیجیتال چندین ماه است که یک روند صعودی قدرتمند را طی می‌کند و قیمت بسیاری از ارزهای مطرح بازار چندین برابر شده است. بسیاری از این ارزها به‌دلایل تکنیکال یا فاندامنتال متعددی رشد می‌کنند. اما در این مقاله، علل رشد ارز دیجیتالی را بررسی خواهیم کرد که شاید از لحاظ بنیادی و فنی به گرد پای هیچ‌کدام از ارزهای بزرگ بازار نرسد، اما طرفداران و حمایت‌کنندگان بسیار وفاداری دارد؛ دوج کوین.

ارز دیجیتال دوج کوین (Dogecoin) در ابتدا کار خود را به‌عنوان یک سرگرمی آغاز کرد، اما اکنون در زمان نگارش این مطلب ارزش بازار آن حدود ۶ میلیارد دلار است و طرفداران زیادی در جهان دارد. اما تمام این اتفاقات چگونه رقم خورد؟ چرا قیمت این به‌اصطلاح «میم کوین» (سکه طنز) به یک‌باره و به‌طرز چشمگیری افزایش یافت؟ اولی لیچ (Ollie Leech)، نویسندهٔ وب‌سایت کوین دسک، در مقاله‌ای این موضوع را بررسی کرده است. در ادامه، برای مطالعه این مقاله با ارزدیجیتال همراه باشید.

پالمر جکسون (Palmer Jackson)، مدیر بازاریابی محصول Adobe و بیلی مارکوس (Billy Markus)، مهندس نرم‌افزار، دوج کوین را در اواخر سال ۲۰۱۳ با هدف شوخی و سرگرمی ایجاد کردند. این دو تلاش کردند تا حد ممکن پروژه را خنده‌دار کنند و آن را حول محور سگ ژاپنی شیبا اینو (Shiba Inu) متمرکز کردند که یک میم (meme) یا طنز اینترنتی محبوب است و عباراتی مانند «تعجب کردم» و «خیلی خسته» تکه کلام‌های معروف آن هستند. میم‌ها تصاویر یا ویدیوهای خاصی هستند که پس از جلب توجه از سمت کاربران، به‌سرعت در فضای مجازی منتشر می‌شوند و معمولاً محتوای خنده‌داری دارند. از میم‌ها برای اشاره کنایه‌آمیز و طنز به اتفاقات مختلف استفاده می‌شود.


عرضهٔ کل ۱۰۰ میلیاردی این کوین، یکی دیگر از تصمیمات عجیب بنیان‌گذاران دوج کوین بود. به‌گفته بنیان‌گذاران هدف از تعداد بالای واحدهای دوج کوین این است که «به‌عنوان یک ارز دیجیتال [به‌منظور سرمایه‌گذاری] در نظر گرفته نشود و خیلی جدی گرفته نشود.» در نهایت برای ترویج استفاده از دوج کوین به‌عنوان روش پرداخت و دلسردشدن از نگهداری آن (Hodling)، محدودیت عرضه برداشته شد و واحدهای دوج کوین به‌صورت نامحدود استخراج خواهند شد. البته نباید فراموش شود که تعداد واحدهای دوج کوینی که هر سال استخراج می‌شود محدود است.

دوج کوین از کد لاکی کوین (Lucky Coin) استفاده کرده است و در حقیقت از این ارز دیجیتال فورک شده است. لاکی کوین خودش فورکی از لایت کوین و ارز دیجیتال لایت کوین هم خود انشعابی از بیت کوین است. از آنجا که لاکی کوین یک زمان‌بندی پاداش بلاک تصادفی داشت، ماینر‌ها در آن می‌توانستند صفر یا هزاران کوین رایگان برای تولید بلاک‌های جدید دریافت کنند. پالمر و مارکوس این ویژگی را در دوج کوین پیاده‌سازی کردند، با این امید که تصادفی‌بودن، ماینر‌های دوج کوین را آزرده می‌کند و مانع از آن می‌شود که آنها این توکن را به‌عنوان یک راهکار پرداخت بلندمدت استفاده کنند. هدف آنها به هیچ عنوان این نبود که یک ارز دیجیتال چند میلیارد دلاری بسازند. با این حال درست یک ماه پس از آغاز پروژه، وب‌سایت رسمی دوج کوین بیش از یک میلیون بار بازدید شد و به سرعت دنبال‌کنندگان قابل‌توجهی را به‌دست آورد.

در ماه مارس ۲۰۱۴ (اسفند ۹۲)، زمان‌بندی پاداش بلاک مانند بیت کوین و بیشتر ارزهای دیجیتال به یک مقدار ثابت تغییر کرد تا ادامه رشد تصاعدی تعداد کاربران دوج کوین امکان‌پذیر‌تر شود.


دوج کوین به‌طور رسمی روز ۶ دسامبر ۲۰۱۳ (۱۵ آذر ۹۲) کار خود را آغاز کرد و به‌سرعت در جامعه ارزهای دیجیتال محبوب شد. دوج کوین نه تنها ارز دیجیتال بامزه‌ای بود که به‌سادگی استخراج می‌شد و با هزینه جزئی قابل‌خرید بود، بلکه تولید بیش از حد آن برای افرادی که می‌خواستند آزادانه کار با ارزهای دیجیتال را تمرین کنند، جدید و هیجان‌انگیز بود.

با وجود آنکه در آن زمان چین معامله شرکت‌های واسطهٔ پرداخت با بیت کوین را ممنوع اعلام کرد، ظرف دو هفته انجمن دوج کوین در ردیت بیش از ۱۹,۰۰۰ کاربر به‌دست آورد و قیمت دوج کوین ۳۰۰٪ افزایش یافت.

در روز ۲۵ دسامبر ۲۰۱۳ جامعه دوج کوین با اولین هک بزرگ خود موسوم به «کریسمس دوج کوین» مبهوت شد. در این هک یک مهاجم به دوج والت (DogeWallet)، ارائه‌دهنده خدمات کیف پول، نفوذ کرد و ۱۱ میلیون دوج کوین را به سرقت برد. در آن زمان ارزش این دوج کوین‌ها ۱۲,۰۰۰ دلار بود. اعضای دوج والت در پاسخ رسمی خود اعلام کردند:


منشأ حمله هکری بود که به فایل سیستم ما دسترسی پیدا کرد و صفحه ارسال/دریافت را به ارسال به یک آدرس استاتیک تغییر داد.

تلاش جامعهٔ دوج کوین برای بازپرداخت به قربانیان «SaveDogmas» نام گرفت و دو روز پس از حمله آغاز شد. با وجود آنکه چند هفته بیشتر از تشکیل انجمن شیبز (Shibes) و شناخته‌شدن آنها سپری نشده بود، آنها جمع شدند و ۱۵ میلیون دوج کوین به کیف پول SaveDogmas کمک کردند. این اقدام سخاوتمندانه در سال‌های بعد به یکی از ویژگی‌های اصلی جامعه دوج کوین تبدیل شد.

کاربرد واقعی و یک جامعهٔ حمایت‌کننده

در سال ۲۰۱۴، جامعهٔ دوج کوین مشتاق بود تا ثابت کند که این ارز دیجیتال مبتنی بر شوخی، در دنیای واقعی کاربرد دارد. جامعه دوج کوین جمع‌آوری سرمایه را از طریق کمک‌های دوج جهت حمایت از طیف گسترده‌ای از اهداف ورزشی و خیریه آغاز کرد. اولین مورد از این کمک‌ها، جمع‌آوری ۳۰,۰۰۰ دلار ظرف چند ساعت برای کمک به تیم سورتمه‌سُری جامائیکا جهت شرکت در مسابقات المپیک زمستانی ۲۰۱۴ در سوچی روسیه بود. تعدادی از رسانه‌های خبری از جمله بیزنس اینسایدر، واشنگتن پست و گاردین، این جریان را آغاز و به انتشار این پروژه به سایر نقاط جهان کمک کردند. تا اواسط ژانویه، حجم معاملات دوج کوین (به دلار آمریکا) به‌سرعت از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال پیشی گرفت. یکی دیگر از ابتکارات این انجمن به نام «Doge4Kids»، در ماه فوریه آغاز شد و ۳۰,۰۰۰ دلار برای کمک به موسسهٔ خیریهٔ «4Paws For Ability» جمع‌آوری کرد. این مؤسسه سگ‌های خدماتی را در اختیار کودکان با نیازهای خاص قرار می‌دهد.

علاوه بر آن، در این ماه یکی از مقالات واشنگتن پست در کانال دوج کوین در ردیت به اشتراک گذاشته شد. این مقاله درباره یک لُژسوار هندی به نام شیوا کشاوان (Shiva Keshavan) بود. کشاوان پس از آنکه کمیته بین‌المللی المپیک کشورش را به‌دلیل فساد تعلیق کرد، به‌شدت برای شرکت در المپیک زمستانی سوچی ۲۰۱۴ به پول نیاز داشت. ظرف ۲۴ ساعت بیش از ۷,۵۰۰ دلار دوج کوین در انجمن ردیت جمع شد و این امکان را به او داد که وارد رقابت‌ها شود.

در ۱۱ مارس ۲۰۱۴ (۲۰ اسفند ۹۲)، جامعهٔ دوج کوین ۵۰,۰۰۰ دلار برای حمایت از طرح خیریهٔ ایجاد تأسیسات آب تصفیه‌شده در کنیا کمک کرد. هم‌چنین کمک‌های سخاوتمندانه به یک سازمان غیرانتفاعی در آمریکا اجازه داد تا دو چاه آب جدید در منطقه ساخته شود.

در تاریخ ۱۷ مارس ۲۰۱۴ (۲۶ اسفند ۹۲)، یکی از رانندگان انجمن ملی مسابقات اتومبیل‌رانی خودرو‌های استوک (NASCAR) به‌نام جاش وایز (Josh Wise) در تلاش بود تا اسپانسری برای فراهم‌کردن امکان ورود به رقابت «Talladega Superspeedway» پیدا کند. در این راستا پستی در کانال دوج کوین در ردیت قرار گرفت. بار دیگر این جامعه گردهم جمع شدند تا دوج کوین‌های خود را برای یک استفاده خوب دیگر اهدا کنند و اسپانسر برتر اتومبیل وایز باشند. در مجموع بیش از ۶۷ میلیون دوج کوین به ارزش ۵۵,۰۰۰ دلار کمک شد. این اتومبیل که «#۹۸ Moonrocket» نام گرفت، با میم شیبا اینو تزئین شد. این اولین باری بود که این پروژه به‌صورت فیزیکی در یک رویداد ورزشی مهم تبلیغ می‌شد.


سال ۲۰۱۴ شاهد ایجاد پروژه دیگری به نام «DogeTipBot» هم بود. یک سرویس انعام‌دهی که با ردیت ارتباط برقرار کرده و به کاربران این امکان را می‌داد که تراکنش‌های خرد دوج کوین را برای انتشار محتوای موردعلاقه‌شان به یکدیگر ارسال کنند. این سرویس در تشویق استفاده زودهنگام از دوج کوین سودمند بود و نقش بزرگی در مواجه‌شدن کاربرانی که از ارز دیجیتال استفاده نمی‌کردند با توکن‌های دیجیتال ایفا کرد. تا ماه اوت، DogeTipBot با بیش از ۷۰,۰۰۰ ثبت‌نام، به سرویس انعام‌دهی برتر صنعت ارز دیجیتال تبدیل شد.

در سال ۲۰۱۷ جاش موهلند (Josh Mohland)، خالق DogeTipBot، با اعلام ورشکستگی در ردیت، گفت که این سرویس را تعطیل کرده و تمام دوج کوین‌های نگهداری‌شده در این پلتفرم را برای پوشش هزینه‌های عملیاتی و بدهی خود بر باد داده است.

سلبریتی‌های حامی دوج کوین

یکی دیگر از عواملی که در سال‌های اخیر سهم مهی در محبوبیت جهانی دوج کوین داشت، فهرست درحال‌رشد سلبریتی‌های تأثیرگذار است که به‌طور مکرر حمایت خود را از این ارز دیجیتال در رسانه‌های اجتماعی اعلام کرده‌اند. کارول باسکین (Carole Baskin)، ستاره سریال «ببر پادشاه» در نتفلیکس، جن سیمونز (Gene Simmons)، خوانندهٔ اصلی گروه کیس، مارک کوبان، میلیاردر مشهور، کای گرین (Kai Greene)، بدن‌ساز حرفه‌ای پیشین و اسنوپ داگ (Snoop Dogg) و لیل یاچی (Lil Yachty)، رپر‌های آمریکایی، در این فهرست قرار دارند.

قابل‌توجه‌ترین سلبریتی تأثیرگذار بر دوج کوین، کسی نیست جز مدیر‌عامل تسلا و ثروتمند‌ترین مرد جهان، ایلان ماسک.


اسک برای اولین بار در سپتامبر ۲۰۱۸ با دوج ارتباط برقرار کرد. در آن زمان او از جکسون پالمر، خالق دوج کوین، برای مقابله با ربات‌های کلاهبرداری کمک خواست. این ربات‌ها خود را به‌جای ماسک جا می‌زدند و ارز دیجیتال افراد را سرقت می‌کردند. هفت ماه بعد، ماسک بعد از اینکه در نظرسنجی «دروغ اول آوریل»، به‌عنوان مدیرعامل دوج کوین انتخاب شد گفت:

دوج کوین می‌تواند ارز دیجیتال مورد‌علاقهٔ من باشد. کوین واقعاً جالبی است!

در ماه مارس ۲۰۲۰ (اسفند ۹۸)، ماسک توییت زیر را منتشر کرد و چهار ماه بعد یک میم دوج کوین را با زیرنویس «این اجتناب‌ناپذیر است» برای ۴۶.۹ میلیون دنبال‌کننده خود به اشتراک گذاشت.

سگ‌ها می‌ترکانند… آنها بهترین کوین را دارند.

اواخر سال ۲۰۲۰، ماسک به توییت‌های خود درباره دوج ادامه داد. او پس از آنکه عبارت «یک کلمه: دوج» را توییت کرد، موجب شد در روز ۲۰ دسامبر (۳۰ آذر) قیمت‌ها تا ۲۵٪ پامپ شود. ماسک حتی به شوخی گفت دوج کوین می‌تواند یک روز به ارز رسمی مریخ تبدیل شود.

در جریان هیاهوی بازار سهام وال استریت بتز (WallStreetBets) که در ژانویه ۲۰۲۱ بازار‌های مالی سنتی را فرا گرفت، ماسک پس از توییت تصویری از سگ روی جلد مجله «Dogue» قیمت دوج کوین را ۸۰۰٪ افزایش داد. قیمت دوج کوین با این افزایش به ۰.۰۸ دلار رسید و به رکورد جدیدی دست یافت.

سخن پایانی

چگونه دوج کوین تا این اندازه محبوب شد؟ به طور خلاصه، به‌نظر می‌رسد جامعه از خودگذشته، ریشه طنز این پروژه و مفیدبودن آن در دنیای واقعی، بیشترین سهم را در موفقیت اولیه دوج کوین در بازار ارز دیجیتال داشت. با این حال در چند سال گذشته، دوج کوین به‌نوعی به آواتار ارز دیجیتال برای فرهنگ میم تبدیل شده است. اجتماعات آنلاین و شخصیت‌های اینترنتی مانند ایلان ماسک هم آن را تقویت کرده‌اند. با افزایش تأثیر این فرهنگ، ارزش دوج کوین نیز افزایش یافته است. دوج کوین بزرگ و کنترل آن دشوار شد، تا حدی که سازندگان آن هرگز قصدش را نداشتند.


نویسنده : مریم گلشن

ارزهای دیجیتال () کریپتوکارنسی () بازارهای مالی () سیگنال کریپتو () تریدر () رمز ارز () بایننس () صرافی ارزهای دیجیتال ()

ارز دیجیتال سیفمون چیست؟؟؟؟

1400/02/30 در ساعت 12:51:00

معرفی کامل ارز دیجیتال سیفمون رقیب سرسخت دوج کوین

ارز دیجیتال سیفمون چیست؟؟؟؟

تکلیف قانونی شدن ارزهای دیجیتال مشخص می شود؟

1400/01/18 در ساعت 13:45:00

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در رابطه با مجوز صرافی های ارزهای دیجیتال گفت؟

تکلیف قانونی شدن ارزهای دیجیتال مشخص می شود؟

پرسودترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال 1400

1400/01/01 در ساعت 13:10:00

در نوروز امسال چه ارزهایی بخریم که سود کنیم؟

پرسودترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال 1400

دلایل سقوط قیمت بیت کوین

1399/12/26 در ساعت 11:47:00

3 دلیل اصلی که باعث ریزش قیمت بیت کوین شده است

دلایل سقوط قیمت بیت کوین

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

1399/11/25 در ساعت 14:41:00

ساتوشی ناکاموتو چیست و چرا ناپدید شده است و چرا بیت کوین را خلق کرده است؟

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

اسپرد چیست؟

1399/11/01 در ساعت 11:58:00

اسپرد در بازارهای مالی چیست؟

اسپرد چیست؟
نظر جدید